ال ای دی چیست ؟

نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می‌کند و به عنوان منبع روشنایی به کار می‌رود. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

LED مخفف کلمات Light emitting diode است معنی دایود ساطع کننده نور را می‌دهد. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که دایودها نیز زیر گروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند. خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه‌هادیها متمایز می‌کند این است که با گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می‌شود.

 

 ال ای دی ها به جهت آنکه نیازی به تعویض منبع نوری ندارند، عمر طولانی تر از منابع نوری دیگر دارند.

یکی از ویژگی های ال ای دی ها طول عمر طولانی آنهاست. به دلیل آنکه قطعات آن جابه جایی ندارند و رشته ای ندارند که آسیب ببیند طول عمر بالایی دارند. که باعث می شوند گزینه ی خوبی برای موقعیت هایی باشد چراغ در ارتفاع بالا نصب می شوند و تعویض لامپ چراغ آسان نیست. به طور معمول طول عمر یک لامپ مدت زمانی عنوان می شود که شار نور خروجی لامپ به ۷۰% شار نور ابتدای عمر آن لامپ کاهش پیدا کند. که به آن اصطلاحا L70 گفته می شود. براساس تعریف L70 طول عمر ال ای دی ها در حدود ۵۰۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود. در مدت زمان ۵۰۰۰۰ ساعت لامپ های فلوئورسنتی به ۲ یا ۳ بار تعویض نیاز دارند و هر بار بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افت شار نوری خواهند داشت، با این حال در این مدت زمان ال ای دی ها نیازی به تعویض نداشته و حدودا ۳۰ درصد افت شار نوری خواهند داشت. طول عمر درایور در بسیاری از موارد به نوع طراحی سیستم وابسته است. به طور مثال درایور برای مدت زمان ۵۰۰۰۰ ساعت در دمای معینی برای ۵۰۰۰۰ ساعت طول عمر ال ای دی ها مناسب خواهد بود در غیر اینصورت نیاز به تعویض درایور داریم. و باید توجه داشته باشیم تعویض درایور همیشه آسان نیست به خصوص در مواقعی که درایور به راحتی در دسترس نباشد.

 

 

عمر محصولات ال ای دی به صورت مستقیم با دمای داخل دیود ارتباط دارد.

بالا رفتن دما در داخل چیپ به مرور زمان باعث کاهش نور خروجی و همچنین کاهش کیفیت فسفر میشود.
برای جلوگیری از بالا رفتن دما توجه به دو نکته ضروری است :
۱) استفاده از پره‌های دفع حرارت مناسب در اصطلاح هیت سینک (Heat sink)  با وزن مناسب برای ایجاد دفع حرارت

2) جلوگیری از بالا رفتن جریان در داخل چیپ با به کارگیری درایور مناسب که دارای ثابت کننده جریان باشد.

 

 امنيت بالا

در صورت استفاده از لامپ‌هاي LED چون اين گونه لامپ‌ها را مي‌توان با استفاده از ولتاژهاي پايين و امن به كار بُرد و علاوه‌بر اين توليد حرارت توسط اين گونه لامپ‌ها بسيار كم است، خطر برق‌گرفتگي، سوختگي و حريق را مي‌توان تا ميزان زيادي كاهش داد و بسياري از موارد ايمني را كه در مورد لامپ‌هاي قديمي بايد رعايت مي‌كرديم حذف نمود.

 

بازده محصولات روشنایی از تمامی تولیدات سنتی بالاتر است.

یکی از مزایای بی‌شمار ال ای دی این است که نور تولید شده بر خلاف محصولات التهابی در یک جهت خارج می‌شود . این مهم باعث جلوگیری از اتلاف بسیاری از نور تولید شده میشود.